tady to máte. jinak do kamene tesat slova agenta na konci.
Cesta za snem začíná za měsíc. Je pravděpodobné, že bude nelehká, hrbolatá. Na jejím startu doslova. Trávník v aréně v Hradci Králové, na němž 22. března vstoupí reprezentace do kvalifikace mistrovství světa střetem s Faerskými ostrovy, je v tuze zlém stavu. V klubu řeší, co s ním, dokonce se uvažuje o výměně části plochy, která ostatně proběhla už v minulém roce. Hřiště je v současnosti – bez přehánění – klíčovou vadou na sexy stadionu s legendárními lízátky.
V sobotu po poledni se David Horejš, trenér Votroků, zastavil na první poločas zápasu hradecké sedmnáctky s vrstevníky z Českých Budějovic, tedy jeho města. Během půle chvílemi sněžilo, po hvizdu se kouč vydal od ,,umělky" do svého království ve vedle stojícím stadionu.
Čekal ho předzápasový trénink, v neděli se černo-bílí poměřili s pražskými Bohemians. Příprava to však byla omezená, hlavní hřiště nebylo možné využít. ,,Byli jsme na něm dvacet minut. Jinak tady vůbec netrénujeme," kabonil se Horejš po poutavé remíze 2:2.
Na příšerném hřišti se hrál skvělý fotbal. Ale pachuť zbyla, to nelze popřít.
Část pod hlavní tribunou je katastrofální
Část pod hlavní tribunou je katastrofální, ovlivňuje kvalitu. ,,My jsme s trávou také měli potíže, rezultují z toho zranění. Ale nebudu radit, já mám problémy s trávníkem i doma na zahradě," pronesl trochu hořce trenér hostujícího celku Jaroslav Veselý.
Asistent kouče reprezentace Ivana Haška připomněl také ještě jeden zásadní faktor: ,,Nevím, čím to je, není to zakořeněné. Za měsíc tady hrajeme s nároďákem. Nejsem z toho moc nadšený."
Je jasné, že takový Patrik Schick by rozhodně nebyl usměvavý (a víte dobře, jak se dokáže mračit), kdyby vyběhl na nedělní verzi hradeckého trávníku. Proto se na svazu o situaci zajímají. ,,Stav pochopitelně pečlivě monitorujeme, Malšovickou arénu jsme ve čtvrtek 13. února osobně navštívili. Jsme v pravidelném kontaktu také se zástupci klubu a věříme, že na utkání kvalifikace mistrovství světa proti Faerským ostrovům bude hrací plocha připravena v odpovídajícím stavu. Budeme situaci samozřejmě i nadále sledovat," vzkázal manažer reprezentace Tomáš Hübschman.
Asociace je také v kontaktu s Evropskou federací (UEFA), která se stará o kontinentální část kvalifikace. Podává jí reporty, vše jde za českou stranou. Na inspekci nikdo z UEFA nedorazí, až den před zápasem se v Hradci Králové objeví delegáti a rozhodčí, již by měli mít na stadionu i trénink.
Do té doby bude na Malšáku kalup. Na programu jsou ještě dvě ligová utkání a jedno pohárové – do Hradce přijede na začátku března Jablonec a o týden později Karviná. Následovat bude znovu konfrontace s Jabloncem, tentokrát v MOL Cupu. Klub využívá vyhřívání, od podzimu má také k dispozici (zatím na výpůjčku) lampu, která pomáhá vegetaci. Na stadionu je jedna konstrukce, jde vlastně o umělé slunce.
Další možností, o které se uvažuje, je výměna nejhorší části plochy. Ta se ostatně udála už vloni v přibližně stejném termínu. Tehdy stála 421 tisíc korun, což nyní vypadá jako zbytečná investice.
,,Když máme krásný stadion, přeci musíme mít i perfektní centrkurt. Nejhorším zjištěním je, že do toho dáváte spousty sil a prostředků, jenže výsledek se i přesto postupně vytrácí. Ve vegetačním období jsme měli trávník luxusní, ale nástupem podzimu jeho vitalita postupně ochabovala. I přes dostatečný přísun živin a podpůrných prostředků nám trávník viditelně začal strádat," prohlásil před časem pro klubový web vedoucí hradeckého stadionu Milan Ptáček, někdejší obránce Votroků.
,,Plány jsou, řešíme to. Vím, že správci dělají maximum, aby bylo hřiště připravené, ale je to prostě těžké. Všichni vidí, že pod tribunou je to špatné. Přijde zápas a za patnáct minut je to rozbité," přidal se na téma trávník kouč Horejš. ,,Má tady hrát národní tým, má se to měnit. Tím se to asi vyřeší," zadoufal na tiskové konferenci po utkání s Bohemians.
Hradec však musí řešit, jak zamezit tomu, aby se malér opakoval. Před touto sezonou už byl jeho trávník ohodnocen na nižší úrovni, spadl do kategorie B. V lize je devět áček, sedm béček. Nejlépe jsou na tom podle komise pro stadiony Slavia, Jablonec, Teplice, Plzeň a Olomouc, nejhůře Baník se Slováckem.
,,Alfou a omegou jsou hřiště. Tam bych byl nekompromisní a kluby za nekvalitní povrch tvrdě trestal. Z tendru na marketingová a televizní práva přiteklo klubům, především díky práci Jaroslava Tvrdíka, desítky milionů korun ročně navíc. První investice by měla být do hřiště a pak do mládeže. Žádné platy nebo noví hráči. Koukejte si první udělat domácí úkoly, které zajistí atraktivní fotbal a vaši budoucnost," napsal v blogu na platformě
Médium.cz vlivný agent Jiří Müller.
To je výzva!